PrincípTermoaktívna hmota AZ ThermaCoat®

 

je založená na špecifickej vlastnosti materiálu, ktorý sa objavil už 3000 rokov pred naším letopočtom v starovekom Egypte, a tým materiálom je sklo. Sklo je homogénna, priehľadná, pevná a zároveň krehká látka, ktorá je po vytvrdnutí mechanicky opracovateľná. Práve tieto atribúty a súvisiace chemické a fyzikálne vlastnosti skla boli základom pre vývoj termoaktívnej hmoty. Hmota polotuhej konzistencie je tvorená z dutých sklenených gulôčok o priemere cca 30-120 mikrometrov (0,03-0,12mm) a spojiva na báze vodnej disperzie PVAc s termoaktívnym plnivom BGL. Sklenené mikrogulôčky sú certifikovaným štandardným produktom amerického výrobcu 3M s obchodným označením 3M™ Glass Bubbles. Gulôčky sú vyrobené z chemicky stabilného vodeodolného sodno-borokremičitého skla. Sú ľahké, majú nízku hustotu, vysokú odolnosť a preto môžu vytvárať hrubšie vrstvy, ktoré je možné mechanicky opracovať – brúsiť a pod.

3M glass bubbles-I

Princíp fungovania tejto termoaktívnej hmoty je založený na tom, že väčšia časť infračerveného žiarenia sa vďaka oblému povrchu sklenených gulôčok lomí a odráža späť do priestoru. Vzhľadom na to, že hmota je tvorená dutými gulôčkami a spojivom, v ktorom sú taktiež vzduchové mikropóry, posôbí vrstva o hrúbke cca 1 mm aj ako izolačná vrstva voči vedenej tepelnej energii. Vrstva sa správa ako tepelný žiarič (viď kategória “Výskum, vývoj a merania”).

Rovnaký princíp sa využíva aj v izolačných sklenených výplniach plastových, drevených a iných materiálov v oknách a dverách. Suchý vzduch v uzatvorenom priestore – v našom prípade v dutej gulôčke, sa správa ako izolant, tak isto ako suchý vzduch medzi tabuľovým sklom.

3M Bubbles

Ak zohľadníme tieto schopnosti sklenených mikrogulôčok, tak v prípade použitia termoaktívnej hmoty AZ ThermaCoat® na aplikovanom povrchu – murivo, betón, drevo, plasty, sklo, kovy a iné – dochádza k odrazu tepelného žiarenia (termoreflexia) od vrstvy sklenených gulôčok. Preto kontakt s touto vrstvou je príjemne “teplý” napriek tomu, že vrstva v skutočnosti teplá nie je ani sa nezohrieva. Tento jav je vyvolaný odrazom tepelného žiarenia od dlane späť a pokožka tento odraz vyhodnotí ako “teplo”. Pre použitie tejto hmoty je dôležité najmä to, že tepelné žiarenie je odrazené späť do priestoru a nie je využívané na ohrev múrov a tým nedochádza k tepelným stratám.

Pretože sklenené gulôčky sú voľné a spojivo je použité len ako prídavný materiál, aby ich bolo možné na podklade udržať, sú medzi nimi mikrometrické medzery a tým sa táto vrstva stáva difúzna a teda parapriepustná (viď sekcia “Vlastnosti”).

Parapriepustnosť je jedným z hlavných atribútov použitia tejto unikátnej hmoty AZ ThermaCoat® v interiéroch budov a tiež v iných prípadoch (viď “Galéria” a ostatné sekcie).

Hlavným cieľom aplikácie termoaktívnej hmoty AZ ThermaCoat® je vytvorenie tepelnej pohody pre život človeka.

Termoaktívnu hmotu AZ ThermaCoat® je možné využiť aj pre udržanie nízkej teploty alebo teplôt pod bodom mrazu – napr. v chladiarenských boxoch alebo pre zvýšenie účinnosti klimatizácií. Takže význam hmoty je závislý na type pridanej energie – zvýšenie účinnosti kúrenia alebo zvýšenie účinnosti chladenia.

GlassBubbleIllustration_cutaway 250 x 250

© 2015 Lemax

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>